Hakkımda

Değerli Okuyucular,

Ben, kendimi bildim bileli, fanatiklikten uzak, sadece büyük bir sevgi ve mantıkla renklerine bağlı bir Galatasaraylıyım.

Yaşamım Galatasaray, Türkiye ve aile sevgisi ile dopdolu geçti…

Aynı zamanda 45 yıllık Galatasaray Genel Kurul ve Divan üyesiyim. Camiamın İstanbul’da kurulu tüm dernek ve vakıflarının aktif üye ve mütevellisi olarak geçirdiğim yıllarda bu kurumların mali ve idari yapıları hakkında ciddi bir birikimim olduğunu söyleyebilirim. Başta Galatasaray Spor Kulübü olmak üzere üyesi olduğum bu kuruluşların tüm genel kurullarına katıldım, konuşmalar yaptım, bilgi ve görüşlerimi yönetimler ve üyelerle paylaştım.

Ayrıca, yaşım nedeniyle, 1950’li yıllardan bugüne kadar canım kadar sevdiğim ülkemin geçirdiği tüm inişli çıkışlı siyasi, ekonomik ve askeri gelişmelerin de canlı şahidi ve gözlemcisi oldum. Fırsat bulduğum sürece gözlemlerimi ve bugünün Türkiyesi’nde ülke medyasının bu konularda sergilediği tabloyu da sizlerle paylaşmayı, tartışmayı düşünüyorum.

Galatasaray Kulübü’nde yönetim faaliyetleri ve ekonomik verilerin irdelendiği, tartışıldığı platformlar yılda bir kez yapılan Olağan Genel Kurul ve her ay yapılan Divan Kurulu toplantılarıdır.

Bu toplantılara katılım oranlarını önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım. Katılım, dolayısıyla konulara ilgi seviyesinin düşüklüğü hemen dikkatinizi çekecektir. Özellikle her ay yapılmakta olan Divan toplantıları medya mensubu arkadaşlarımız tarafından da takip edilmekte olsa da toplantılarda üyeler tarafından yapılan konuşmaların hemen hemen hiçbiri medyaya taşınmamakta, dolayısıyla genel kurul üyeleri, camia ve kamuoyunun bilgisi dışında kalmaktadır. Her toplantıya ciddi adette medya muhabirinin katılmasına rağmen, sadece, Başkan ve yönetim sözcülerinin görüşleri medyada ve kulübün resmi sitesinde yer alabilmektedir. Özellikle resmi site hiçbir surette üyelerin görüş, öneri ve eleştirilerine yer vermeyerek uzun yıllardır adeta bir ‘’Pravda‘’ anlayışı sergilemektedir. GSTV de tamamen aynı anlayışla yayınlarını sürdürmektedir.

Spor Kulüplerinin, özellikle yaklaşık 50 milyonu aşkın taraftar kitlesine sahip 4 büyük kulübün, ülkeye ve Türk kamuoyuna karşı çok ciddi sorumlulukları vardır. Bu kulüplerin yönetim kalitesi ülkemizin ekonomik, sosyal ve sportif yaşamını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle bu kulüplerin yönetimlerinin kuruluş şekilleri, doğru yönetilip yönetilmedikleri, denetlenip denetlenmedikleri tam anlamıyla birer araştırma konusudur.

Bütün bunları ve bundan sonra gelişecek pek çok olayı sizlerle hem buradan, hem de @hayrikozak isimli Twitter hesabım üzerinden paylaşmaya çalışacağım. Twitter konusunda acemiliğimden kaynaklanabilecek olası hatalar içinse şimdiden hoşgörünüzü rica ediyorum.

Beni sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle

Hakkımda” üzerine 17 düşünce

 1. Hayri Ağabey eline saglık siteni çok beğendim.harika bir kaynak .bilmediğim yada eksik bildiğim bazı bilgileri öğrendim.söz uçarsa Hayri Ağabeyimin yazıları ve camiayı ve toplumu aydınlatmaya devam edecek.
  Gerek duruşunuz gerekse bilgi ve dağarcınızı bizlerle paylaşmanızdan en önemlisi bir ağabey gibi bizi kucaklamanızdan dolayı size ne kadar teşekkür etsem azdır.
  İyi ki varsınız.
  Newton sadece yer çekimini ispatladı ama başına düşen elma değil ”alma” sıydı diğer bir değişle algılaması ve farkındalığıydı …

  Umarım bizlerde sayenizde hakkımıza düşen elma ve almaları alırız…

  Sevgilerimle,
  Hikmet Kerim Sucu

  • Sevgili Kerim,

   Öylesine samimi ve içten yazmışsın ki inan gözlerimi yaşarttın.

   Umarım kendi doğrularımızı anlatarak, insanlara duyurarak hayatımızın en önemli bölümünü kapsayan
   Galatasaray’ımızın biraz önünü açmayı başarırız. Ne yazık ki bunca yıl tüm iyiniyetimiz le anlatmaya çalıştığımız
   doğrular Tevfik Fikret salonlarının duvarları içinde kaybolup gitti. Ne medya ne yönetimler buniarın iyi niyetle söylenmiş
   doğrular olduğunu anlıyarak Camiaya ve tabii kamuoyuna yansıtmadı, hep şüphe ile baktı. Doğrular diyorum
   çünkü bügüne kadar kimse çıkıp ta söylenenlerin yanlış veya doğru olmadığını söyleyemedi Hatta içinde bulunduğumuz dönem konuşmalarıma tamamen allerji ile bakılmaya başlandı.

   Bu durumda ben de Galatasaray’ın düzeltilmesi gereken konularını Tevfik Fikret’in duvarları yerine direkt Camiamın insanları ve kamuoyu ile paylaşma kararı aldım.

   Yazdığın güzel sözler için teşekkür eder yanaklarından öperim kardeşim.
   Hayri Kozak

   • Sayin Kozak,
    Yaklasik 38 senelik GS’liyim ve bunun son 23 senesi GSK Genel Kurul uyesiyim. Her zaman GS hakkinda soylediklerinizi buyuk bir zevk ve heyecanla dinledim.Fakat yaklasik 14 aydir Sn.Dursun Ozbek hakkinda hicbir yorum yapmamaniz beni gercekten uzmustur.
    Bilgilerinize,
    Ellerinizden operim

  • iyi geceler Hayri ağabey şu saatte yazdığım için özür dilerim ama inan ki uyku tutmuyor galatasarayımıza olanlar şaka gibi inanamıyorum neden böyle oldu bilmiyorum sonumuz nereye gidiyor inanın bilmiyorum kestiremiyorum 2 sene şampiyon olan takım hiç bir değişiklik yok giden ok gelenler var takım korunmuş 4. yıldızı takıcaz herşey alt üst oluyo neden ?

   ve bir antrenör getiriyolar bugün maçtan sonra zamana ihtiyacımız var diyor takım aynı takım şampiyon olmuş takım kiminle dalga geçiyorlar başkan ve tulun neden bir acıklama yapmıyor avrupada grup maçı için galibiyet primi vericek takım mı başkan ne yapmaya çalışyo ve son sözüm şudur ünal aysal gün geçtikçe aziz yıldırımlaşıyo bunu görmenizi rica ediyorum evet haddim değil ama bunu istiyorum ve bunun önüne geçecek biri varsa oda siz ve adnan öztürk tür

   yanlış birşey yazdıysam çok özür dilerim inanın uyuyamıyorum

 2. Kıymetli Hayri KOZAK Kardeşim ,
  Sizin sorumluluk anlayışınızı “Divan” toplantılarında
  yaptığınız konuşmalardan izlemiş bir ağabeyiniz olarak, “internet”
  girişiminizin GALATASARAY camiasına YOL göstereceğine
  inanıyor, başarılar diliyorum.
  Can Kıraç (1946 – 2710)

  iPhone’umdan gönderildi

  • Muhterem büyüğüm

   Hazır bulunduğunuz Divan toplantılarında, kürsüden sizin dikkat ve ilgi ile konuşmalarımı dinlediğiniz daima gözüme çarptı ve benim için son derece değerli bir motivasyon oldu.Son yazılarımdan birinde de belirttim, Galatasaray Toplumuna kürsüden
   hitap etmek kolay değildir.

   Yıllardır yaptığım konuşmaların amaç ve içeriğini Başkan ve Yöneticilerin büyük çoğunluğu maalesef anlıyamadılar ve
   sadece kendilerine yapılmış eleştiiri olarak algıladılar. Özellikle bugünün Başkanı son derece rahatsız oldu. Dolayısıyla
   mesajlarım yönetim nezdinde yerini bulmadı ve değerlendirilemedi.. Emin olunuz, bu anlayıştan da kaybeden sadece Galatasaray oldu..Ayrıca konuşmalarım da Camiamıza hiç duyurulmadı. Kısaca benim anlayışımda yazık oldu yıllara.

   Ben son yazımda belirttiğim gibi yazınızda tarif ettiğiniz anlayış ve tavrımı sağlığım izin verdiği sürece devam ettirmekte
   kararlıyım.

   Size ağabeyliğiniz ve gösterdiğiniz nezaket için teşekkür eder, ellerinizden öperim.

   Saygı ve sevgilerimle
   Hayrin Kozak

 3. Sevgili ve Değerli Ağabeyim….öncelikle kutlarım…Böyle bir sayfa acıp, düşündüklerinizi, calışmalarınızı, yorumlarınızı bizlerle paylaştığınız için….Ve de israrla doğruları söylemek ve yanlışları dıle getırmek içinki çabalarınız için…..Herzaman bır küçük Kardeşiniz olarak sizi izleyecegımı…ve yılmayacagımı da bılmenizi istiyorum…Saygılarımla…

  • Sevgili kardeşim,
   Senin de yakinen bildiğin gibi uzun yıllarımız geçti Galatasarayımızda. Çok yönlerini yakından görmek, izlemek fırsatımız oldu.

   Gözlemlerimizi olabildiğince Camiamızla da paylaşmaya çalıştık. Yaşımız da bu arada kemale erdi. Biraz da başımızı Tevfik Fikret Salonunun duvarları dışına çıkaralım dedik, sonuçta ülke ve dünyaya, son derece etkiliş olduğunu gözlemlediğim Twitter penceresinden bakmaya karar verdik.

   Evet haklısın Turgay, kolay yılmam, Tanrı sağlık verdiği sürece Galatasaray’a ilgim tabii ki devam edecek.

   Yazdığın güzel kelimelerle beni çok memnun ettin.

   Yanaklarından öperim.

   Sevgilerimle,
   Hayri Kozak

 4. Değerli Büyüğüm Hayri Kozak bey;

  Bir Galatasaray aşığı olarak sizi twitter ve web sitenizden takip etmekteyim, bu kadar yoruma açık biri olduğunuzu gördüğüm için yazma cesaretinde bulunuyorum,
  bu kadar şeffaf bir divan kurulu üyesi olduğunuz için ve yorumlarınızı bizlerden esirgemediğiniz için çok teşekkür ederim. Kulübümüzün emin ellerde olduğunu görmek ve siz değerli büyüklerimizin sahip çıkması inanın benim gibi akil Galatasaraylıları çok memnun ediyor paylaşımlarınızı devamı dileği ile.

  Saygılarımla
  Emrah SARIÇİÇEK

 5. Dün (03.10) akşamı TRT Oğuz Tongsir ile BizBize programını izledim Daha önce Divan toplantılarındaki çıkışları da anımsıyorum

  Ben GS ye biraz ahlâk ve bilhassa TOP konusunda akıl getirmeye çalışmaktayım Çevremde adam yok

  Bir e-mail adresin var ise bildiriver

  Ben twitter ve facebooka girmem

  Dik duralım Sağlam adamlarla birşeyler ergeç olur

  Dün geceki konuşmanda elle tutulur bir açıklama izledim bulamadım
  Sözlerinde özellikle TOP olmadığını tesbit ettim
  Ünal da 14.05.2011 de geldiğinde güzel konuşuyor ama hiç
  TOP demiyor konuşmuyordu

  Sevgiler

  bg

  ….

  Dr Bülent Gürkut GS 1961 Fen 1.ncisi

  0555 994 1326

  drbg@turkelek.com

 6. Sevgili Hayri abi. Bende koyu bir Galatasaraylı olarak sizi gönülden kutluyorum….
  Fatih Terime yapılan haksızlıkları anlattığınız konuşmanızı dinledim ve camiamızda sizin gibi yürekli büyüklerimizin olduğunu görmek beni mutlu etti.

 7. Sayin Kozak,

  Yillardir kulüpte “bagimsiz” mali denetimini tek basina üstlendiginizi görüyorum ve bundan büyük mutluluk duyuyorum. Bir taraftar olarak size bu cabaniz icin tesekkür ederim. Faruk Süren döneminden beri (daha önceki dönemleri net hatirlamiyorum) her genel kurulda cogu divan kurulunda mali konularla ilgili üyelere bilgi vermeye calistiginiza, dikkat cekmek icin ugrastiginiza sahidim. Ara sira detaylarda hatalarinizi yakalasam da hep önemli ve gerekli konulari dile getiriyorsunuz. Ne yazik ki bu konuda yalniz kaliyorsunuz.. Kulüpte bu meslekten gelmis bircok kisi olmasina ragmen “denetim görevi” sadece size kalmis olmasi üzücü.

  Ben normal bir taraftarim. Kulübe üye olmak isterim, her türlü sarti yerine getirmeye de hazirim ama normal kisilerden sadece 3te 1inin kabul edilmesi, basvuru sirasinda Istanbulda bulunma zorunlulugu, kulüp icinden en az 2 kisinin kefaleti basvurumu zorlastiran nedenler.. BKulübe üye olmadigim icin de kulübün mali genel kurulunun tutanaklarina ulasamiyorum. Divan kurulunda gösterilen sunumlara artik 3 ayda bir hazirlanan konsolide raporlara bakamiyorum. Halbuki bu konuya oldukca merakliyim. Twitterden size birkac defa yazdim, takipcinizim, twitlerimi görünce konulara ne kadar hakim ve ilgili oldugumu göreceksinizdir.

  Sizce kulübün mali raporlarinin taraftarlardan saklanmasinin aciklanabilir bir tarafi var mi? “gizlilik ilkesi”ni kabul etmiyorum. Cünkü “filtrelenmis” yada captirilmis bilgiler aciklamalarla medya üzerinden taraftara özet/ sonuc olarak sunuluyor, rakamlara bakma sansi verilmeden.. Ayrica rakip kulüplerin ve medya mensuplarinin bu raporlari temin ettgini sanirim herkes biliyor ve kabul ediyordur. Bu tür bir bahane (gizlilik) gecerli olamaz, o zaman bu mali raporlarin (en azindan yillik) taraftarlara acik olmasi, internet sitesinden ulasimi saglanmasi dogru olmaz mi? Taraftara ihtiyac duyulunca “birliktelikten” bahsediliyor ama diger her konuda bariz bir ayrimcilik yasaniyor. Bu cok üzücü.

  Eger sakincasi yoksa, (ki bence yok, cünkü dedigim gibi bu bilgilere medya mensuplari ve rakip kulüpler ulasabiliyorsa taraftar olarak benim ulasmam sorun olmamali) bu mali ve faaliyet (sanirim kulüp bazinda en son 9 aylik rapor aciklanmis olmali) raporlarini bana gönderebilir misiniz? Cikardigim sonuclar ve ilgimi ceken noktalari sizi de haberdar ederim.

  Iyi calismalar ve yeni blogunuz icin bol basarilar.

 8. Hayri bey merhabalar,

  Bir kaç sene önce İstanbul Barosunun Düzenlediği bir konferansta, Ilgaz Çınararacılığıyla, sizle tanışma fırsatı bulmuştum. Eleştirilerinizi takip ediyorum, çoğu nokta da haklı olduğunuzu da görüyorum. Ancak benimde size bir eleştirim olacak, hep dışardan eleştirmek yerine, içinde olup, yanlışlar yapılmadan müdahele neden etmiyorsunuz? Bu kadar Genel Kurullar yapılıyor, hiç bir Başkan’dan, YK Üyeliği teklifi almadınız mı? YK üyeliği konusunda ön şartlarınız mı var?

  Saygılar…

 9. Kulüp ve camia kimliklerinizle nefes almaya çalışmanız gençlere ibret olması gereken berbat bir durumdur. Eleştirmek en kolay iştir önemli olan problemleri çözmeye talip olmaktır. Yaşınız epey geçkin ve zamanınız da bir o kadar fazla ki problem çözmek zor geldiği için problem yaratmaya yer arıyorsunuz. Olağanüstü divan toplantısı uydurup çomak sokma mantığı nedir. Şimdi ne olacak? Yeni başkan ve yönetim? Eee sonra? Yine davul yönetimde tokmak divanda sen de tokmağı kimseye vermeden ahenksiz sesler çıkarmaya devam et. Yazıklar olsun. Galatasaray bir dernek ama sahibi sadece 50 divan üyesi ve 3000 genel kurul üyesi değil. Çıkıp ezeli rakibinin edepsizliklerine rağmen onların yanında olan demeçler verebiliyorsan o divanda işin yok. Eğer onurun var ise o gün istifa etmen gerekirdi. Saygısızlık olarak algılamayın. Ama size rahat batıyor. Her alanda fark yaratmaya çalışan bir başkanı böyle küstürürsünüz. Ne haliniz varsa görün. Faydasızlar sürüsü eski CHP zihniyetli bunak olarak sosyal tesislerde bedavacı olarak geberip gideceksiniz. Üye aidatınızı bile ödemekten acizsiniz. Oy bile kullanamayacaksın.

 10. Sevgili Hayri Abi,
  Sizi divan toplantılarından tanıdım.
  İlk başlarda ilginç geldi. Biraz bıkkınlık verseniz de 🙂

  Canım Abicim,
  Galatasaray camiasında bu işleri tek bilen siz misiniz?
  Herkes yanlış yolda mı?

  NTV Sporda biraz önce sizin röportajınızı izledim.
  Şaşırdım, “her şeyi bilen” sıfatını nasıl hak ettiniz?
  Rahmetli Anıl Abi’den mi miras kaldı?

  Aydınlatırsanız, çok mutlu olurum
  Saygılarımla

  5546 derya göbelek

 11. Hayri Ağabey

  Biraz evvel NTV spor kanalını izlerken duymuş olduğum rahatsızlığı aktarmak isterim. Gazeteci tayfasının sansasyon yaratma, bunu sağlamak için de her yolu mübah görme eğilimlerini anlıyorum. Anlamadığım ise, bir abimizin buna alet olması. Gazetecinin “kulübün ağır toplarından”, “divanın etkili ismi”, vs gibi dolduruşlarına nasıl geldiğinizi ve içinde bulunduğunuz camia hakkında (bence) haksız tenkitlerde bulunmanızı anlayamadım.

  Eğer kulübümüz için faydalı olmayı arzu ediyorsanız, affınıza sığınarak söyleyeyim ki, bunun en iyi yolu bence gazetecilerle mülakat değil, hele onlara Galatasaray’ımızı karıştırmak ve içimize fitne sokmak için malzeme vermek hiç değil.

  Bir de şunu sormama izin verin; niçin başkanlığa aday olmuyorsunuz? Bu sayede daha etkin olma fırsatını bulabilirdiniz.

  Bu konularda aydınlatırsanız mutluluk duyacağım.

  Saygılarımla

  11575 Aykut Bayraktar

 12. Galatasarayımızın çok değerli divan kurulu üyesi,tecrübesiyle biz Galatasaray sevdalılarının sevgi ve saygısını kazanmış Hayri Kozak abimiz: Galatasarayı gönülden seven bir Türk vatandaşı olarak size birkaç sorum var:
  1-Sizler Galatasaray yönetenleri olarak hesap verme makamındasınız. Galatasaray son 5 yılda 4 kere şampiyonlar liginde ülkemizi tek başına temsil etmiş ve muazzam bir gelir elde etmiştir öyle ki dünyanın en fazla gelir elde eden 20 takımı arasına girmiştir. Hal böyleyken nasıl olur da bu derecede bir mali buhran yaşanmaktadır? Galatasaray Spor Kulübü birileri tarafından tabiri caizse tırtıklanmakta mıdır?
  2-Galatasaray kongre üyeliğiyle şereflenmiş sizler biz Galatasaray taraftarlarının temsilcilerisiniz bu temsiliyet kapsamında Galatasaray’ın menfaatlerini korumak bu menfaatlerin zedelenmesi durumunda yaptırımlarda bulunmak sizin göreviniz değil midir?
  3-Galatasaray’ın iyi yönetilmediği, Galatasaray başkanının futboldan anlamadığı gibi futboldan anlayan kişilerle de çalışmadığı hepimizin malumudur. Galatasaray’ı hasar almadan güçlü bir başkan ve yönetime kavuşturmak için seçim çalışmaları yapılmakta mıdır?
  4- Mekteb-i Sultani kültürü artık Galatasaray’a zarar mı vermektedir, Galatasaray’ın artık çok sesliliğe çok renkliliğe ihtiyacı yok mudur? Galatasaray’ı sadece liseliler mi yönetme şerefine naildir liseli olmayanların şeref sıkıntısı mı vardır?

  Bir Galatasaray aşığı olarak hesap verme makamındaki size hesap soruyorum demokratikliğiyle meşhur Galatasaray camiasının bir ferdi olarak sizden bu sorularımı yanıtlamanızı rica ediyorum saygılarımla…

Yorumlayın